Na czym polega audyt bezpieczeństwa informacji?

Każda firma operuje bardzo wrażliwymi dla siebie danymi, których wyciek mógłby spowodować naprawdę spore straty nie tylko dla niej, ale też dla jej klientów. Z tego powodu systemy bezpieczeństwa informacji, które chronią takie dane, są niezwykle ważne. Na czym polega ich audyt?

Audyt bezpieczeństwa informacji — czym jest?

W dużym skrócie audyt bezpieczeństwa informacji to jedna wielka kontrola tego, jak pracuje cała infrastruktura IT w firmie. W ten sposób można lepiej poznać słabości wykorzystywanych systemów ochrony i dowiedzieć się, jak poprawić ich działanie po to, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo danym obecnym w firmie.

Audyty bezpieczeństwa informacji przydadzą się zarówno w dużych, jak i w mniejszych firmach, które obawiają się o bezpieczeństwo informacji, których wyciek mógłby sprawić spore kłopoty.

Na czym polega bezpieczeństwo informacji w firmie?

Uzyskanie bezpieczeństwa informacji w firmie potrafi być niesamowicie trudne, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy powstają coraz to kolejne metody hakowania różnych urządzeń, serwerów oraz systemów. Aby uzyskać bezpieczeństwo informacji w firmie, konieczne jest zapewnienie integralności, dostępności oraz poufności danych, które są przetwarzane w systemach informatycznych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo.

Przeprowadzając audyt bezpieczeństwa IT możemy dowiedzieć się o słabych stronach naszego systemu informatycznego, którego używamy do przepływu danych. W jego trakcie uzyskamy pomoc w zakresie zapewnienia im integralności, czyli pewności, iż nie zostaną utracone, a także poufności, która jest najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo informacji.

Jak przeprowadzany jest audyt bezpieczeństwa IT?

W trakcie audytu bezpieczeństwa IT system informatyczny testowany jest na przykład poprzez socjotechniczne testy penetracyjne. Ponadto przegląda się polityki bezpieczeństwa oraz procedury, czy też sprawdza się, jak pracownicy podchodzą do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, które obowiązują w firmie.

Źródło: https://www.isecure.pl/

Leave a Comment!